Najprościej rzecz ujmując to kompleksowy sposób obróbki powietrza, który pozwala utrzymać w pomieszczeniu warunki komfortu na które składają się właściwa klasa czystości powietrza (eliminacja zanieczyszczeń stałych, w pewnym zakresie biologicznych i chemicznych – pyłki zarodniki grzybów, dym papierosowy itp.) wilgotność utrzymująca się w zakresie 40% - 65% i temperatura która dla pomieszczeń mieszkalnych i biurowych powinna oscylować w zakresie od 18st C do 25 st. C (zależnie od funkcji pomieszczenia).
Powyższe założenia spełniają najbardziej zaawansowane układy klimatyzacji wyposażone w wielostopniowe moduły filtracji powietrza, nawilżacze.
Najpopularniejsze aktualnie rozwiązania na rynku to klimatyzatory typu „split”
Charakteryzujące się spełnieniem większości warunków komfortu.
- chłodzenie, grzanie
- oczyszczenie powietrza
- osuszanie
Są to klimatyzatory składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
Dzięki wyprowadzeniu sprężarki na zewnątrz klimatyzatory split charakteryzują się prawie bezgłośną pracą (szczególnie doceniany aspekt podczas montażu w sypialni)
Urządzenia tego typu z reguły nie posiadają doprowadzonego świeżego powietrza, dlatego też obsługiwane pomieszczenia należy wyposażyć w wentylację lub też powinny być regularnie przewietrzane.
Odmianą klimatyzatorów typu split są wszelkie układy typu „multi”, pozwalające podpiąć do jednostki zewnętrznej od 2 do nawet 8 jednostek wewnętrznych.
Rozwinięciem prostych systemów klimatyzacyjnych jest technologia oparta na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego, system VRV i VRF.
Najprościej rzecz ujmując powyższe systemy regulują przepływ czynnika w zależności od zapotrzebowania pomieszczeń na chłodzenie lub grzanie. Układy o zmiennym przepływie czynnika pozwalają do jednostki zewnętrznej podłączyć znaczną ilość jednostek wewnętrznych dzięki temu świetnie sprawdzają się w klimatyzacji biurowców hoteli itp.
Znaczącym usprawnieniem, które pozwoliło na zdecydowane obniżenie kosztów eksploatacyjnych było wprowadzenie technologii inverterowej.(Sprężarka stopniowo zwiększa/zmniejsza swoją wydajność zależnie od zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą).Początkowy wyższy koszt zakupu jest już po kilku latach zrekompensowany poprzez niższe koszty eksploatacyjne w dalszych latach przynosząc wymierne korzyści finansowe. Aktualnie produkowane klimatyzatory w technologii inverterowej pozwalają osiągnąć oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie 30 %.
Optymalne warunki komfortu wiążą się ściśle z jakością powietrza w pomieszczeniu (wzrost zawartości CO2 i zanieczyszczenia chemiczne emitowane przez urządzenia i wyposażenie pomieszczeń) dlatego też nie możemy zapomnieć o wymianie powietrza w pomieszczeniu wykorzystując w tym celu układy wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej.
Najlepiej gdy zastosowane rozwiązania zapewniają wysoką jakość powietrza i kontrolowane parametry temperaturowo-wilgotnościowe.
Wentylacja
Warunkiem dobrego samopoczucia człowieka, w sensie jego zdolności do pracy i regeneracji oraz utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, jest zapewnienie mu właściwego komfortowego mikroklimatu. O znaczeniu mikroklimatu w miejscu pracy i wypoczynku niech świadczy fakt, że w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy około 70...80% czasu swego życia. Główne parametry fizyczne powietrza, wpływające na odczucie komfortu w pomieszczeniu to temperatura, prędkość ruchu powietrza w strefie przebywania ludzi, wilgotność względna powietrza i jego jakość. Za kształtowanie tych parametrów odpowiada prawidłowo zaprojektowany system wentylacji. W zależności od mechanizmu odpowiedzialnego za wymianę powietrza wentylację dzielimy na naturalną i mechaniczną. Wentylacja naturalna Wentylacja naturalna zwana też często grawitacyjną działa dzięki różnicy ciśnień powietrza wynikającej z różnicy temperatur i gęstości. Przy małej różnicy temperatur siła ciągu może być zbyt mała, aby była skuteczna. Jej skuteczność zależy również od innych czynników jak wysokość komina, siła wiatru, szczelność stolarki okiennej. Istota działania wentylacji naturalnej wyklucza utrzymanie stałych parametrów mikroklimatu w pomieszczeniu. Nie daje też możliwości obróbki powietrza zewnętrznego celem podniesienia jego jakości. Wentylacja mechaniczna W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatorów. Wymuszony ruch powietrza umożliwia stosowanie złożonej obróbki powietrza począwszy od filtracji wstępnej lub wielostopniowej, przez ogrzewanie i chłodzenie, do osuszania i nawilżania. Urządzenie łączące w ramach jednej obudowy sekcję wentylatorową z wybranymi urządzeniami uzdatniającymi zwane centralą wentylacyjną bądź klimatyzacyjną stanowi obecnie bazę większości projektowanych systemów wentylacyjnych. Powietrze uzdatniane w jednym, centralnym urządzeniu może prawidłowo kształtować mikroklimat w kilku do kilkunastu pomieszczeniach gdy ich charakterystyki cieplne są podobne. Podobieństwo to powinno dotyczyć zarówno wielkości jak i dynamiki wahań obciążeń cieplnych. Największą z ekonomicznego punktu widzenia zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość stosowania odzysku ciepła z usuwanego powietrza przez użycie tzw. rekuperatorów. Rekuperatory (wymienniki odzysku ciepła) w zależności od konstrukcji osiągają sprawność odzysku od 50 do nawet 90%. Różnica w kosztach ogrzewania budynku w przypadku domu korzystającego ze skutecznie działającej wentylacji grawitacyjnej oraz domu z prawidłowo wykonaną instalacją mechaniczną z odzyskiem wynosi od 30 do 60% kosztów ogrzewania.